2009 – 2015 Rada CB

2009 – 2015    Rada CB

Mária Kerekrétyová, Ľudo Kušnír, Miro Oravec, Ondrej Lupták, Ľudo Fazekaš, Rasťo Betina, Tibor Máhrik, Miro Moravský, Ondrej Kerekréty, Daniel Pastirčák, Štefan Markuš, Ján Henžel, Martin Jurčo, Peter Prištiak, Števo Evin, a ďalší

K tejto časovej pasáži som priradil aj trochu histórie, nielen o mojom pôsobení v Rade CB, ale čo tomu predchádzalo.

********************************

V zbore v Leviciach ma zvolili do staršovstva pred stavbou modlitebne. Nemal som ešte ani 35 rokov.  Mám taký dojem, že to bolo trochu tak, že keď som sa zapojil do práce s mládežou, a keď som sem-tam vyjadril svoje návrhy či „zlepšováky“, tak obyčajne tomu, kto má nápady, sa zverí aj zodpovednosť za ne. Z Levíc po dokončení stavby zborového domu sme sa presťahovali do Bratislavy. Jeden z mojich priateľov v Leviciach mi povedal:

„ Ivan, prečo ideš preč z Levíc, tu si už Niekto, a v Bratislave budeš Nikto, v lepšom prípade Jeden z mnohých …“

Odpovedal som mu s úsmevom, a nie príliš štátnicky:

„vieš, jednak musíme, ale ja budem veľmi rád v Bratislave sedieť v zadnej lavici a sledovať, ako sa veci dejú …“

No, nesplnilo sa to vysedávanie, ani nie do roka po našom prisťahovaní ma zvolili v Bratislave na Cukrovej za člena staršovstva. Potom prišla Betánia, a kolotoč popri zamestnaní sa rozkrútil ešte rýchlejšie ako v Leviciach. V druhom volebnom období som odstúpil na vlastnú žiadosť z členstva zo staršovstve. Objektívnym dôvodom bolo enormné zaťaženie v mojom zamestnaní a subjektívnym dôvodom bolo, že som cítil, že akosi som príčinou (teda jednou z príčin) polarizácie jednoty v staršovstve. Ale to nie je téma, patriaca sem.

************************

Rada CB

Na konferencii v roku 1993 ma zvolili za člena Rady. Predsedom sa stal Rasťo Betina, ktorý preberal predsedníctvo po bratovi Ľudkovi Fazekašovi. Tajomníkom sa stal Ondrej Kerekréty.  V rámci života a smerovania našej cirkvi to možno nazvať aj ako určitý zlomový bod. Nový predseda Rasťo na konferencii definoval ciele a snahu novej Rady takto:

„Rada nebude robiť nič, čo budú schopné robiť zbory samy …“

Toto vyhlásenie bolo jednak nové, jednak revolučné v tom, že sa naštartoval proces určitej decentralizácie vedenia Cirkvi. Mnoho vecí sa posunulo k prirodzenejšej forme, a veľa z nich  zase smerom k liberalizácii vzťahov. Tento proces si vynútili aj nové, tvoriace sa voľnejšie pravidlá v spoločnosti po tzv. zamatovej revolúcii.

Mojou parketou v Rade sa stalo hospodárenie a všetky jeho otázky, ktoré dynamicky klopali na dvere každého zboru našej cirkvi. Veľmi úzko sme spolupracovali najmä s tajomníkom Ondrejom. Učili sme sa za pochodu …

Do toho prišla udalosť, kedy Rada musela riešiť sťažnosti rodičov školy School of tomorrov v Petržalke. Jej zriaďovateľom bol petržalský zbor CB. Rada sa rozhodla prevziať funkciu zriaďovateľa školy na seba a petržalský zbor CB zrušila. Nasledovala zložitá transformácia školy v spolupráci s Ministerstvom školstva. V tejto veci odviedol tajomník Ondrej Kerekréty veľký diel práce, jej výsledkom bolo zrušenie školy School of tomorrow a jej nahradenie novou školou Základná cirkevná škola Narnia. Všetci žiaci prešli do novej školy.

Neskôr som sa stal Tajomníkom Rady na plný úväzok. Moju úlohu v Rade som pochopil tak, že chcem v dôchodkovom veku prispieť tým, čo v systéme a štruktúrach našej Cirkvi Bratskej nie je zosynchronizované s pomermi v legislatíve a spoločnosti.

Za tajomníka ma zvolili na 4 roky. po uplynutí 4 rokov  však došlo k patovej situácii na konferencii, keď sa mala voliť nová Rada, že voľba Rady sa zasekla, nebol zvolený predseda. Konferencia rozhodla, že predĺži mandát Rady o dva roky. Prijal som tie dva roky, ale dodnes nie som si istý, či som dobre urobil.

Veľa mi z mojich cieľov pomohli realizovať Ľudo Kušnír a Mária Kerekrétyová.
Ľudo okrem iných vecí napríklad poctivo usporiadal celý archív Rady, vrátane praktických vecí, ako je výroba regálov na mieru, kde potom šanóny prehľadne usporiadal.
Mária zase nebola iba účtovníčka, jej zásluhou je usporiadanie celej personálnej agendy zamestnancov Cirkvi Bratskej.
Ja som prispel najmä do oblasti výpočtovej techniky. Po presťahovaní sídla Rady do Bratislavy, najprv na Partizánsku do budovy Betánie, a neskôr na Cukrovú 14, sme zmodernizovali našu kanceláriu, počítače, sieť LAN, tlačiarne, skener, veľký úložný HDD typu NAS, na ktorý sa všetko denne ukladalo.

V tom čase sa v úzkej spolupráci s českou časťou našej Cirkvi sa riešila aj nová Ústava aj Poriadok CB.

***********************

Tu sa musím nutne zastaviť.

Mal by som pokračovať v písaní o „mojich ľuďoch“ v tejto etape, ale akosi to nedokážem. Všetci členovia Rady, či zamestnanci CB, ktorých som za veľa rokov stretol, s ktorými som mal spoločné plány, ciele, modlitby, a aj debaty, odlišné názory, aj rozpory sú mi rovnako milí „moji ľudia“ ako tí, ktorých som nejako už tu popísal.

Mojím problémom je, že ak by som chcel k obrazu mojich spolubratov  v Cirkvi Bratskej napísať to čo cítim v srdci, nosím v hlave, a dodnes nemám niektoré veci jasné sám v sebe, tak by som sa zrejme dopustil aj ďalších chýb v hodnotení predovšetkým seba, správnosti svojich pohľadov,  ale aj ich postojov, či reakcií, ktoré by som popisoval subjektívne. Rozhodol som sa po dlhom zvažovaní, že v tomto prípade svoje pozorovania pozdržím. 

Takmer všetci sú ešte nejako zapojení v práci na diele Božom, ich mená sú známe, teda by to bolo neférové voči nim, ich rodinám, deťom,  aby boli nejako inak kategorizovaní, oproti „mojim ľuďom“ na ktorých už len s nostalgiou a láskou spomínam…

Takže mi odpustite, keď tu urobím výnimku, a svoju „lupu“ spomienok v tomto zmysle teraz odložím.

***********************

Sem ešte zrejme pribudnú nejakí „moji ľudia“ ktorých som nespomenul a nepatria do vyššie spomenutej kategórie,  pousilujem sa doplniť tento priestor.

Mám vás všetkých rád.

 

Tento obsah bol zaradený v 2009 – 2015 Rada CB. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.